Zrealizowane kosztorysy


 

2.6.     Zalety kalkulacji szczegó³owej:

 

        tradycyjna i powszechnie stosowana (ogólnie przyjête w Polsce definicje robót i jednostki przedmiaru zdefiniowane w katalogach, tak samo zasady obliczania iloci robót)

        dostêpne katalogi nak³adów rzeczowych

        dostêpne podstawy cenowe (informacja bezporednio od dostawców i liczne publikowane informatory cenowe),

        wygodna w szacowaniu kosztów i cen robót nietypowych,

        umo¿liwia analizê wp³ywu zmiany cen poszczególnych czynników produkcji lub zamiany materia³ów, wp³ywu zmian narzutów kosztorysu na cenê / warto¶æ przedmiotu zamówienia,

        gotowe wstêpne zestawienie materia³ów do planowania zamówieñ.

2.7.     Wady kalkulacji szczegó³owej

        du¿a pracoch³onno¶æ: bardzo du¿o drobnych robót - pozycji przedmiaru, uzupe³nianie mnóstwa cen czynników produkcji,

        ³atwo o pominiêcie pozycji istotnych dla wyceny,

        wystêpuje tendencja do „rozbijania" robót na osobne pozycje kosztorysowe z pominiêciem opisu, np zamiast 1 pozycji kosztorysu : wykonanie ciany ¿elbetowej gruboci 24 cm i wysokoci 6,5m mamy trzy pozycje: ciana ¿elbetowa gruboci 10 cm, dodatek za pogrubienie, i dodatek za wysoko¶æ ponad 6m - tak, jak to jest w katalogach; kalkulacja staje siê nieczytelna.

        wystêpuj± istotne ró¿nice przy pos³ugiwaniu siê ró¿nymi katalogami zawieraj±cymi nak³ady na te same roboty (istotne: rok wydania, wydawca);

        katalogi zawieraj± informacje o nak³adach w „przeciêtnych" warunkach i przy za³o¿eniu ¿e roboty wykonuj± profesjonalici, a praca jest dobrze zorganizowana; warunki i sposób wykonania robót opisane w katalogach mog± ró¿niæ siê od warunków i sposobów rzeczywicie wystêpuj±cych - wtedy trzeba modyfikowaæ dane katalogowe, a to wymaga specjalistycznej wiedzy;

        ¿eby dobrze zrobiæ kosztorys trzeba byæ fachowcem od technologii (w³aciwy dobór pozycji katalogowych na bazie znajomoci metod wykonania),

        kosztorysanci przyzwyczajeni do tej metody nie s± w stanie szybko udzieliæ odpowiedzi na pytanie: ile z grubsza bêdzie kosztowaæ ca³o¶æ prac - widz± j± tylko jako sumê pozycji kosztorysowych;

        wymaga dostêpu do dok³adnie opracowanej dokumentacji - nie da siê stosowaæ metody szczegó³owej na wczesnych etapach przygotowania inwestycji ani w sytuacji, gdy projekt jest bardzo ogólny, bo wtedy kosztorysant musi przyjmowaæ wiele za³o¿eñ, które mog± byæ bezpodstawne.

 

3. Metoda kalkulacji uproszczonej

3.1.     Zasada obliczeñ

 

Oszacowanie kosztów / ceny przez analogiê do kosztów i cen wczeniej wykonanych (lub kosztorysowanych) robót, elementów obiektów lub ca³ych obiektów. Metoda polega na obliczeniu ceny kosztorysowej jako sumy iloczynów ustalonych jednostek przedmiarowych i ich cen jednostkowych:

 

Ck       cena kosztorysowa pkuwim (warto¶æ kosztorysu w kosztorysie inwestorskim)

Cj       cena jednostkowa pozycji przedmiaru, najczê¶ciej zawiera wszystkie koszty (R, M, S, KP) i zysk, ale nie wnika siê, w jakich proporcjach.

VAT    kwota podatku VAT (w kosztorysie inwestorskim „publicznym" bez VAT).

3.2.     Noniki cen w kalkulacji uproszczonej

 

Definicja nonika ceny odgrywa wa¿n± rolê w kosztorysowaniu: okrela co wchodzi w sk³ad pozycji kosztorysu i w zwi±zku z tym wyjania kszta³towanie siê ceny pozycji. Przy niewielkim stopniu scalenia (drobny podzia³) nie jest istotne, z jakich obiektów pochodz± ceny jednostkowe - jak z drobnych „klocków" mo¿na z nich zbudowaæ praktycznie ka¿dy zakres prac lub obiekt. Na wy¿szym poziomie agregacji wycena odbywa siê ju¿ poprzez analogiê do podobnych obiektów:

w Polsce nie ma jednolitej klasyfikacji pozycji kosztorysowych. w niektórych publikacjach cenowych przyjê³y siê nastêpuj±ce rodzaje noników cen do kalkulacji uproszczonej, wed³ug rosn±cego poziomu scalenia:

roboty, zdefiniowane jak w metodzie szczegó³owej (np. wg definicji w katalogach KNR, KNNR

itd.);

roboty scalone (asortymenty robót) - tu nale¿y okreliæ, jakie roboty s± ujête w pozycji, w jakich jednostkach i wed³ug jakich zasad przedmiarowaæ.

asortymenty zagregowane - nale¿y równie¿ okreliæ, jakie roboty s± ujête w pozycji (czyli w asortymencie zagregowanym), w jakich jednostkach i wed³ug jakich zasad przedmiarowaæ, oraz opisaæ w³aciwoci asortymentu zagregowanego. Przyk³ad asortymentu zagregowanego wg klasyfikacji BCO Sekocenbud (jedna z publikacji cenowych do kosztorysowania dostêpnych na rynku):

110.23 Fundamenty ¿elbetowe ogó³em (³awy, stopy, p³yty, ciany fundamentowe ze zbrojeniem i wykonaniem pod³o¿a - w budynkach mieszkalnych i u¿ytku publicznego, bez wzglêdu na rodzaj betonu), cena za m3 konstrukcji.

Jeli cenê okrelono dla budynku posadowionego tylko na ³awach, to cena bêdzie nieadekwatna w przypadku budynku posadowionego na stopach fundamentowych lub p³ycie.

elementy obiektów - podzia³ najczê¶ciej wed³ug funkcji, jak± dany element pe³ni w obiekcie, np wed³ug klasyfikacji BCO Sekocenbud:

110.20 Fundamenty ogó³em (³awy, stopy, p³yty; betonowe, ¿elbetowe, kamienne, ceglane, prefabrykowane,w ca³ym obiekcie); cena za m3 konstrukcji,

znowu cenê mo¿emy u¿yæ w naszym kosztorysie jeli obiekt, na bazie którego by³a wyznaczona, by³ podobny do naszego, czyli mia³ podobne proporcje ró¿nych rodzajów fundamentów.

stany - stan zerowy, stan surowy, wykoñczenie wewnêtrzne, instalacje elektryczne itp., uwagi jak wy¿ej, ceny s± najczê¶ciej odniesione do 1m2 powierzchni zabudowy, powierzchni u¿ytkowej lub 1m3 kubatury.

obiekty - ceny odniesione do 1m2 powierzchni u¿ytkowej budynku, 1m3 kubatury, 1m d³ugoci ruroci±gu, albo odniesione do jednostek nie maj±cych zwi±zku z geometri± obiektu, a ze sposobem jego wykorzystania, np. koszt budowy szpitala w przeliczeniu na 1 pacjenta (czy 1 ³ó¿ko), jednostkowy koszt budowy parkingu wielopoziomowego - ile kosztuje zbudowanie 1 miejsca postojowego itp.

 

Na rynku dostêpne s± liczne publikacje cenowe (informatory) do kosztorysowania metod± uproszczon±. Zawieraj± one w³asne klasyfikacje noników cen, dlatego przy korzystaniu z tych publikacji nale¿y dok³adnie sprawdziæ, czy klasyfikacja w danym informatorze odpowiada naszym potrzebom. Istniej± informatory powiêcone specjalnie robotom remontowym.

Ceny w informatorach cenowych pochodz±:

        z kalkulacji szczegó³owych na podstawie tzw. rednich cen czynników produkcji, wykonywanych specjalnie do publikacji w informatorach,

        z notowañ rynkowych „gotowych" cen za okrelone roboty, asortymenty, obiekty.

Ceny te zawieraj± wszystkie sk³adniki kalkulacyjne: koszty bezporednie (R, M, S), koszty porednie i zysk wykonawcy; ale s± cenami netto. Dodatkowo publikowane s± informacje o ruchu cen w budownictwie (zmiany roczne, pó³roczne, kwartalne, miesiêczne) oraz o ró¿nicach regionalnych.

Uwaga: w przypadkach kontraktów miêdzynarodowych albo finansowania przedsiêwziêæ ze rodków miêdzynarodowych organizacji jak np. Bank ¦wiatowy, stosowane s± specyficzne procedury i wzory kosztorysów ofertowych i umów. Na przyk³ad, warunki kontraktowe FIDIC wymagaj±, by w ofercie w osobnych pozycjach uj±æ pewne koszty ogólne budowy, a zysk wydzieliæ (nie doliczaæ do wartoci poszczególnych pozycji kosztorysu), co ma u³atwiæ kontrolê kosztów i wynagrodzenia wykonawcy. W takim wypadku korzystanie z polskich informatorów cenowych jest utrudnione.

Kosztorysanci korzystaj± te¿ z w³asnych obliczeñ wykonanych metod± kalkulacji szczegó³owej, lub poprzez aktualizacjê odpowiednimi wska¼nikami cen z wczeniej wykonanych kosztorysów, ofert wykonawców, cen konkurencji itp. Posiadanie i ci±g³a aktualizacja w³asnej bazy cen ma kluczowe znaczenie. Ceny publikowane mo¿na traktowaæ tylko jako przybli¿enie, informacjê o tendencji ruchu cen, poza tym w chwili publikacji stanowi± one ju¿ dane historyczne.

ATHENASOFT Sp. z o.o.:

INTERCENBUD - internetowa baza www.intercenbud.com.pl - ceny robót definiowanych jak w Katalogach Nak³adów Rzeczowych, obliczone na bazie rednich cen czynników produkcji z notowañ rynkowych

BISTYP-CONSULTING Sp. z o.o.:

Katalog cen jednostkowych robót i obiektów remontowych, kwartalnik - zawiera ceny jednostkowe robót remontowych (klasyfikowanych jak w Katalogach Nak³adów Rzeczowych) oraz cennik jednostkowy obiektów remontowych: krótki opis obiektu i zakresu prac, podstawowe wska¼niki cenowe odniesione do m2 p.u. i m3 kubatury obiektu, wszystkie wyliczenia na bazie kalkulacji szczegó³owych wydawcy informatora. Informacje te mo¿na znale¼æ równie¿ w E-BISTYP www.e-bistyp.pl.

KOPRIN Sp. z o.o.:

EUROCENBUD - Euro-CPK ceny jednostkowe robót z najczê¶ciej wykorzystywanych Katalogów Nak³adów Rzeczowych, w tym dotycz±cych robót remontowych, oraz Euro-CRB -ceny jednostkowe zagregowanych pozycji kosztorysowych, ceny pochodz± z kalkulacji szczegó³owych na podstawie rednich cen czynników produkcji z notowañ rynkowych.

Kwartalniki do robót remontowych: BCM (wska¼niki cenowe o wysokim stopniu scalenia, dotycz± remontów w konkretnych obiektach, zakres prac opisany do¶æ obszernie w trzech wariantach: remont du¿y, redni i ma³y, wartoci kalkulowane metod± szczegó³ow± na bazie rednich cen czynników produkcji z notowañ rynkowych, wska¼niki odnoszone do jednostek w³aciwych dla rodzaju robót i do m2 p.u.)

Wydanie specjalne: Biuletyn cen robót remontowych po klêskach ¿ywio³owych BCK (bezp³atny)

Biuletyn cen robót remontowo-budowlanych oraz zabytkowych BRR (roboty klasyfikowane jak w katalogach nak³adów rzeczowych, ceny robót z kalkulacji szczegó³owych na rednich cenach czynników produkcji)

Internetowy portal cenowy e-Sekocenbud www.sekocenbud.pl, ceny robót z kalkulacji szczegó³owych, oraz rzadko aktualizowane rynkowe (z ofert konkretnych wykonawców) i transakcyjne (dane od inwestorów - ze zwyciêskich ofert w przetargach).

3.4. Kiedy stosowaæ kalkulacjê uproszczon±?

 

Jako metodê obliczeñ:

        na wczesnych etapach przygotowania inwestycji (gdy nie ma pe³nej dokumentacji projektowej i fizycznie nie da siê sporz±dziæ kalkulacji szczegó³owej)

        gdy mamy godne zaufania informacje cenowe,

        gdy nie potrzebujemy szczegó³owych danych o zu¿yciu czynników produkcji,

        gdy sporz±dzamy kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych

Jako sposób prezentacji obliczeñ kosztorysu

        w ofertach przedstawianych zamawiaj±cemu. Zazwyczaj zamawiaj±cy nie ma ochoty wnikaæ w zu¿ycie materia³ów czy stawki robocizny, jakie zastosowa³ oferent, chce znaæ tylko kwoty, jakie ma zap³aciæ za wykonanie robót. UWAGA: uk³ad kosztorysu, podzia³ na noniki cen i sposób przedstawiania obliczeñ narzuca zamawiaj±cy!

 

3.5.     Zalety metody uproszczonej

        przy za³o¿eniu, ¿e pos³ugujemy siê stopniem scalenia wy¿szym ni¿ roboty: mniejsza pracoch³onno¶æ, wiêksza szybko¶æ obliczeñ i prostszy przedmiar,

        mo¿liwo¶æ realnej wyceny kosztów na podstawie niewielu danych (wstêpnych projektów) przez analogiê do cen podobnych obiektów.

3.6.     Wady metody uproszczonej

        nie ma jednolitej klasyfikacji noników cen na wy¿szym poziomie agregacji, elementy wymagaj± dodatkowego opisu, przez co tworzenie uniwersalnych baz danych o cenach jest trudne;

        problem przy obiektach nietypowych i nowych technologiach - nie ma z czym porównaæ

        im wy¿szy stopieñ scalenia i mniej dok³adne podstawy techniczne (wczesne fazy projektowania) tym mniejsza dok³adno¶æ oszacowania - ronie wp³yw subiektywnej oceny kosztorysanta np. co do standardu obiektu;

        nie mo¿na szybko ani dok³adnie okreliæ wp³ywu zmian cen wybranych czynników produkcji na warto¶æ kosztorysow±,

        kosztorysu uproszczonego nie da siê wykorzystaæ bezporednio jako podstawy do planowania budowy (harmonogramu, zamówieñ materia³ów, szczegó³owej kontroli kosztów)

 

BIBLIOGRAFIA

Akty prawne dotycz±ce kosztorysowania w zamówieniach publicznych

[1] Ustawa z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówieñ publicznych (Dz.U.nr. 19 poz. 177) z pó¼niejszymi zmianami

[2] Rozporz±dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie okrelenia metod i podstaw sporz±dzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych okrelonych w programie funkcjonalno-u¿ytkowym (Dz.U. 2004 Nr 130 poz. 1389)

[3] Rozporz±dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 wrzenia 2004 r. w sprawie szczegó³owego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-u¿ytkowego (Dz.U. 2004 nr 202, poz. 2072), oraz Rozporz±dzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 kwietnia 2005 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie w sprawie szczegó³owego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-u¿ytkowego (Dz. U. 2005 nr 75 poz. 664)

[4] Rozporz±dzenie Komisji (WE) Nr 2151/2003 z dnia 16 grudnia 2003 r. zmieniaj±ce rozporz±dzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego S³ownika Zamówieñ (CPV), Dz. U. WE L329/1 z 17.12.2003


 

Dane adresowe

                      Grzegorz Burdach Biuro Kosztorysowe Pkuwim
                      21-300 Radzyñ Podlaski ul. Przesmyckiego 13/4
                              REGON : 030305963